Achtergrondafbeelding Jantje Beton voor Thursday

Speelvoorziening in Nieuwstadt

Kapotte speeltoestellen, hangjongeren die zorgden voor overlast en een hondenuitlaatplek. Zo zag de centraal gelegen speelruimte in het dorp Nieuwstadt er enige tijd geleden uit. Inmiddels is de plek niet meer te herkennen. Door samenwerking tussen gemeente en inwoners heeft Nieuwstadt nu een groen park met sportmogelijkheden en speelvoorzieningen voor jong en oud. “Bijzonder is dat elke leeftijdsgroep in hun ‘eigen’ deel van het park terecht kan,” zegt Eric van Kaathoven, voorzitter van de stichting van de speelvoorziening. “Ook jongeren hebben hier een fijne hangplek, waar we goede afspraken over hebben gemaakt.”

Enquêtes onder kinderen

De kinderen uit Nieuwstadt dachten zelf mee over leuke speeltoestellen. “Vanuit de stichting namen wij het voortouw. We hielden enquêtes op school en een consultant van de gemeente ondersteunde bij het maken van keuzes voor het type speeltoestellen. Een duidelijk wens was die om een kabelbaan te plaatsen. Ook noemden kinderen klimtoestellen en schommels. En inderdaad wordt die kabelbaan flink gebruikt! Inmiddels zien we leraren met groepen 1 en 2 hierheen komen voor het speelkwartier. Er worden activiteiten georganiseerd en de crèche laat de kinderen hier lekker uitrennen.”

Speel- en sportvoorzieningen

De gemeente en de stichting werkten nauw samen. “Wij wilden dat het speelterrein werd opgeknapt. De gemeente vroeg ons als tegenprestatie of we dit in de vorm van een stichting wilden begeleiden en stelde 30.000 euro beschikbaar. Dat lijkt aardig wat, maar de kosten voor speeltoestellen zijn behoorlijk hoog. We schreven verschillende fondsen aan en kregen een deel gefinancierd door Jantje Beton.” De stichting hield zich bezig met de speelvoorzieningen, terwijl de gemeente de sportvoorzieningen van het 1,5 hectare grote park op zich nam. “Nu wordt er dagelijks gespeeld, gevoetbald, je kunt er basketballen en je ziet mensen jeu de boules spelen. Ook zijn er wandelpaden met bankjes.”

Onbedoeld speeltoestel

Alle kinderen uit Nieuwstadt moesten de mogelijkheid hebben om hier te spelen of te ‘hangen’. Maar dan wel zonder overlast. “We overlegden met de omwonenden en met het sociaal werk over de hangjeugd. In de inrichting zijn verschillende ideeën meegenomen. ‘De ervaringen zijn positief, ook van de mensen van het sociaal werk die regelmatig een kijkje komen nemen. “Wat ik leuk vind is dat er onbedoeld een ‘speeltoestel’ is ontstaan. Wij hadden grote bergen zand gestort achter de voetbaldoelen zodat er geen ballen overheen zouden komen. Deze heuvels werden spontaan in gebruik genomen door mountainbikers. Uiteindelijk hebben we de heuvels nog in model gebracht voor deze bikers!”

LOTENCHECKER

Jantje speciaal voor...

E-nieuws ontvangen

Ja, ik wil graag de online nieuwsbrief van Jantje Beton ontvangen
* = verplicht veld
  • Bladwijzers

    • anbi
    • Vriendenloterij